آموزش ذهنیتوان بخشیتوانبخشیشنوایی سنجیکاردرمانی ذهنی و جسمی

آموزش ذهنی و توانبخشی

آموزش ذهنی و توانبخشی

با سلام با یکی از مقالات جدید ما به نام آموزش ذهنی و توانبخشی با پزشکان نور همراه باشید

آموزش ذهنی و توانبخشی

در این مقاله درباره آموزش ذهنی و توانبخشی شروع می کنیم عقب ماندگی یکی از مشکلات سلامت،رفاه است شایعترین شرایط نادیده  گرفتن کودک که از کم توانایی رنج می برد می باشدپیامدهای آن به مراتب فراتر از تمرکز منظم تمرین پزشک است.

آموزش ذهنی و توانبخشی

  تشخیص، پیشگیری، درمان و توانبخشی شامل تعدادی از تخصص های پزشکی و علاوه بر آن، بسیاری از متخصصان غیر پزشکی، از جمله معلمان، کارگران اجتماعی، درمانگران توانبخشی و مشاوران حرفه ای هستند

شورای ملی توانبخشی در سال ۱۹۴۳، توانبخشی را به عنوان بازسازی افراد معلول به حداکثر توانایی فیزیکی، روحی، اجتماعی، حرفه ای و اقتصادی آنها تعریف کرد.

تکنیک های توانبخشی در سال های اخیر به خوبی توسعه یافته است و این زمینه به ویژه از زمان جنگ جهانی دوم به دست آمده است. با این حال، کار با عقب ماندگی، حتی در این تاریخ، محدود است

آموزش ذهنی و توانبخشی

ارزیابی اولیه در بخش آموزش ذهنی در مرکز توانبخشی  پزشکان نور بر پایه نرم افزار ذهنی است که برای این منظور طرح ریزی شده است.

 

این نرم افزار بر پایه مراحل رشد ذهنی کودک از بدو تولد می باشد که بعد از ارزیابی می توان سطح ذهنی وی را مشخص کرد و نقاط ضعف و قدرت او را دریافت.

 

بعد از ویزیت اولیه و وارد کردن وضعیت او در نرم افزار، برنامه درمانی توسط مسئول بخش مشخص می شود.پس از مشخص شدن سطح ذهنی، با توجه به توانایی های کودک برنامه آموزشی تنظیم می گردد

 

که شامل فعالیت های مختلف آموزشی جهت ارتقا عملکرد ذهنی می باشد که تمام این فعالیت ها مکمل همدیگر خواهند بود تا کودک در هر مرحله آموزش توانمند تر عمل کند و یادگیری او در هر مهارت با سرعت بیشتری صورت گیرد.

آموزش ذهنی و توانبخشی

تحقق این اهداف از طریق فعالیت های زیر صورت می گیرد

شامل:

۱- آموزش عینی به کودک

آموزش ذهنی و توانبخشی
آموزش ذهنی و توانبخشی

۲- آموزش بر اساس تمرینات اتاق تاریک

۳- آموزش بر اساس نرم افزار های ذهنی و قلم لمسی Pen touch

توضیح:

قسمت اول:

آموزش عینی به کودک : در این مرحله کودک در قالب بازی با مفاهیم آموزشی به صورت مستقیم و قابل لمس مواجه می شود و با انجام دادن و تکرار مطالب، مفاهیم آموزشی را بهتر متوجه می شود.

 

تقویت مهارت های ذهنی مانند توجه و تمرکز، حافظه، دستورپذیری، تحمل کاری، حل مساله، افزایش سرعت عمل، شناخت مفاهیم از ساده به پیچیده، زمینه سازی برای درک مفاهیم ریاضی، خواندن و نوشتن و اصلاح اختلالات رفتار کودکان و تعمیم آنان به محیط بیرون می پردازد.

 

قسمت دوم :

آموزش بر اساس تمرینات اتاق تاریک :

تمرینات اتاق تاریک یکی از موارد درمانی در بخش آموزش ذهنی مرکز توانبخشی ساختمان نور می باشد.در این اتاق تمریناتی با هدف بهبود حرکات چشمی، تعقیب بینایی، افزایش توجه و تمرکز، افزایش تحمل کودک، مهارت هماهنگی چشم، دست و پا انجام میگیرد.

 

علت انجام تمرینات در اتاق با نور کم و حداقل روشنایی این است که با کاهش میزان و شدت نور نقش عوامل تداخل کننده در توجه کاهش یابد.همچنین استفاده از نورهای جذاب موجب افزایش انگیزه کودکان برای انجام دادن تکالیف شده و منجر به علاقه مندی آن ها برای انجام فعالیت ها و به دنبال آن افزایش تحمل کاری ایشان می گردد.

 

با تکرار تمریناتی که منجر به ثبات چشمی می شود می توان توجه آن ها را به جزییات تقویت نمود و همچنین با استفاده از تمرینات تعقیب بینایی، دامنه توجهی این کودکان افزایش می یابد

قسمت سوم:

آموزش بر اساس نرم افزار جامع ذهنی و قلم لمسی (Pen touch) :

بسیاری از مفاهیم آموزشی که در نرم افزار اجرا می گردد به صورت هماهنگ با بقیه مراحل آموزش جلو می رود تا سرعت یادگیری کودک در هر مرحله بالاتر رود. در این نرم افزار تمام مراحل آموزش ذهنی ، همراه با عکس و فیلم های کوتاه آموزشی در اختیار کودک قرار می گیرد تا او بتواند مطالب را در قالب تصاویر تعمیم دهد.

 

همچنین استفاده از این نرم افزار جذابیت خاصی را در آموزش کودکان مهیا می نماید. قلم لمسی ابزاری است که وی با استفاده از آن و قرار گرفتن در مقابل مانیتور می تواند برنامه های تخصصی طرح ریزی شده بر پایه رشد ذهنی را اجرا نماید.

 

از این طریق کودک با استفاده از قلم و تغییر رنگ صفحه که بسیار جذاب تر از کار بر روی دفتر است به آموزش می پردازد.

منبع توانبخشی قسمت آموزش ذهنی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن